Program
DrumChö-retreat

Fördjupa din utövning –
Retreat på Det oändliga ljusets Buddha
I augusti är det äntligen dags för vår årliga Drumchö-retreat, då vi samlas för att tillsammans ägna dagarna åt Buddha Amitabhas ritual.
Drumchö innebär en unik möjlighet att delta i en komplett rituell utövning. Tillsammans tillverkar vi tormas till altaret, frambär samtliga offringar och fyller rummet med rituell musik. Extra speciellt är att vi i år firar jubileum – det är 15:e gången vi genomför denna kraftfulla utövning sedan starten i juli 2012!
Vi hälsar både nya och trogna deltagare varmt välkomna till denna gemenskap. Dagarna kommer att vara intensiva, meditativa och fyllda av recitation av tibetanska texter. För att du ska få ut så mycket som möjligt underlättar det om du har viss vana att utöva Vajrayana-buddhism.
Under hela retreaten guidas vi av Lama Tsultim Rinpoche, som löpande kommer ge instruktioner och undervisning.
Datum: fredag 21/8 kl. 18 – söndag 23/8 kl. 14.
Avgift: medlem 1000 kr, övriga 1500 kr.
Mat: frukost 50 kr, lunch 80 kr, middag 50 kr/dag.
Plats: Retreatcentret i Fellingsbro.
Anmälan Säkra din plats via detta anmälningsformulär, senast 13/8.
Sovplatserna fördelas efter datum för anmälan.
Ta med sänglinne, ej sovsäck.
